Sanja in mladi

Sanja, mladi in Geštalt

Z geštaltom sem se prvič srečala pred petimi leti, v času študija magistrskega programa Družinske in zakonske študije na Teološki fakulteti v Mariboru. Geštalt me je takoj prevzel, predvsem zaradi svoje kreativne in celostno-izkustvene narave, ki udeleženca v celoti vključi v trenutno dogajanje preko telesne, duševne in duhovne dimenzije. Ne škodi niti njegov močan terapevtski vidik in rezultati, ki so vidni v zelo kratkem času.

Lahko rečem, da je bila ljubezen med mano in geštaltom ljubezen na prvi pogled, ki skozi leta ni izzvenela, temveč raste.

Prijeme in tehnike geštalt pedagogike uporabljam pri svojem svetovalnem delu, posebej rada se poslužujem peskovnika in gline, vključujem pa tudi gibanje, meditacijo, risanje, sociogram (kovance) in zvok.

Pri svojem delu nenehno težim k inovativnosti in kreativnosti, zato se selektivno ukvarjam z ustvarjanjem novih programov in orodij, ki temeljijo na principih geštalt pedagogike. Eno izmed teh je novo nastalo Orodje za razvoj mladinskih delavcev, katerega namen je opolnomočenje in osebna rast mladinskih delavcev, ki temelji na modelu geštalt pedagogike.

Verjamem, da uvajanje osebne rasti kot temeljnega principa dela, nadgradi in obogati mladinsko delo, posledično pa tudi dvigne njegovo kakovost in olajša prenos znanja.

Pri svojem delu z mladinskimi delavci in različnimi mladinskimi organizacijami sem namreč opazila, da številni izmed njih niso poznali osnov relacijske dinamike in da so bili željni nadaljnjega znanja, zato sem se odločila razviti sistematski in celosten program, ki mladinskim delavcem omogoča osebno rast in medsebojno povezovanje z izmenjavo znanj in izkušenj. Orodje za razvoj mladinskih delavcev obsega pet modulov oz. korakov, ki so organizirani tako, da obravnavajo posameznika kot celoto – na telesni, čustveni in duhovni ravni. Posamezniki, ki izkustveno prehodijo vseh pet modulov prepoznajo svoj potencial, obogatijo svojo osebnost in težijo k strpnosti, umirjenosti in spoštovanju – tako samega sebe kot soljudi.

Sanja Obaha Brodnjak, magistrica zakonskih in družinskih študijev in geštalt pedagog.

Predsednica Društva,SMC Maribor in vodja MC, vodja psihosocialnih programov in svetovalnice za mlade, zakonce in družine. Vodja Družinskega centra Objem (2016 -).

Reference: profesionalna mladinska delavka od leta 2009, programski vodja, mladinska delavka, svetovalka, avtorica in vodja programa Velikani upanja in Pasti odraščanja, trenerka na mednarodnih mladinskih izmenjavah, vodja svetovalnice za mlade in starše, mladinska mentorica, vodja mednarodne mladinske izmenjave Champions of Growing up (2016); Vibes of Life Slovenia- 2015.

Trenutno aktivna na področjih:

– osebnega opolnomočenja mladih

– svetovanje staršem in družinam z mladimi

– razvoja psihosocialnih programov za mlade, zakonce in družine.

Publikacije: “Psihosocialno-interaktivne igre; Otrin Gašper, Brodnjak Sanja, Hojnik Mojca, Veber Matjaž, Salve 2017 (ISBN 978-961-211-893-8). “Žogaj se z mano! 123 iger za lepši dan”; Otrin Gašper, Brodnjak Sanja, Butt Alenka, Salve 2014 (ISBN 978-961-211-773-3).

Kontakt: sanjasmcmb (AT) gmail.com